Klub na Google+

Klub na Google+

Partnerzy

 

 

 

 

 

 

Spotkania turystów

gazeta mazury

-

Historia PDF Drukuj Email
Klub Turystyki Górskiej "Grań" jest najstarszym klubem górskim działającym przy Warmińsko-Mazurskim Oddziale PTTK w Olsztynie. Jego powołanie zaproponowali uczestnicy górskiego obozu wędrownego, widzący potrzebę działania w zorganizowanym statutowo zespole. 29 października 1969 r. odbyło się zebranie założycielskie w składzie 22 osób. Pierwszym prezesem został Janusz Borzemski, a kolejno funkcję tę pełnili: Jan Slipko (1972-1976), Jolanta Bałandynowicz (1976-1978), Jadwiga Biała (1978-1982), Jadwiga Witkowska (1982-2000), a od 2000 roku do 2008 - Paweł Trawiński. 11 grudnia 1999 roku KTG "Grań" w olsztyńskim planetarium obchodził rocznicę 30-lecia Klubu.

W okresie wakacji i dłuższych weekendów członkowie Klubu odbywali wędrówki górskie indywidualnie i zbiorowo oraz uczestniczyli w innych górskich (krajowych i międzynarodowych), pieszych i krajoznawczych imprezach. Poza polskimi górami organizowano obozy wędrowne w Bułgarii, Rumunii i Słowacji. Nie zapomniano jednak również o wycieczkach w najbliższe okolice Olsztyna, na Wysoczyznę Elbląską, po wzgórzach Trójmiasta i Mazurskim Parku Krajobrazowym oraz organizowano wycieczki niedzielne pod hasłem: "Nie siedź w domu - wędruj z nami".

Do ważnych dziedzin Klubu należała popularyzacja wiedzy o górach. Prowadzono ją w ramach pracy klubowej, wygłaszano prelekcje, często ilustrowane przeźroczami oraz dyskutowano m.in. o organizacji imprez górskich. W latach 1978-9 zarząd Regionalnej Komisji Turystyki Górskiej wraz z KTG "Grań" zorganizował "Studium wiedzy o górach", dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W olsztyńskim planetarium odbywały się ciekawe wykłady i spotkania z wybitnymi polskimi alpinistami, m.in. Wandą Rutkiewicz, Wojciechem Tędziagolskim, Jerzym Cichym, czy pisarzami - jak Wiktor Ostrowski