Choroba Wysokogórska |
Choroba Wysokogórska -nie jest chorobą wirusową, ani bakteryjną, pierwsze objawy mogą już wystąpić na wysokości 2000 m.n.p.m. Jest spowodowana niedotlenieniem i jest związana z dużą wysokością, gdzie panuje niskie ciśnienie.
1. Niedotlenienie - (hipoksja) zawartość procentowa tlenu w atmosferze nie zależy od wysokości, ale jego koncentracja maleje wraz z oddaleniem się od poziomu morza z powodu zmiejszającego się ciśnienia. Na dużych wysokosciach krew w organiźmie zawiera mniej tlenu niż na nizinach. Oniżenie poziomu tlenu we krwi zapoczątkowuje łańcuch zaburzeń fizjologicznych, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Niedotenienie wywołuje złożone zmiany. Rośnie głębokość i szybkość oddechu, dzięki czemu wzrasta ilość dostarczanego do płuc powietrza i podnośi się ciśnienie tlenu w pęcherzykach i spada poziom CO2, co prowadzi do zaburzeń funkcjonowania organizmu. Właściwy poziom CO2 utrzymuje stałe pH krwi; wzrost szybkości oddechu może doprowadzić do homeostazy.
Na początku oddech w przypadku niedotlenie nie wzrasta i pogłebia się, poźniej maleje, aż całkowicie ustaje.
Początkowemu etapowi niedotlenienia towarzyszy przyśpieszenie czynności i wzrost objętości wyrzutowej serca, co zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Jednoczesnie osocze zostaje przeniesione do tkanek, co powoduje zwiększenie koncentracji hemoglobiny we krwi.
Zaczyna działać erytopoetyna an szpik kostny powodując produkję czerwonych krwinek.
Niedotlenienie też zaburza równowagę elektrolitową i zaburza działanie pompy sodowej w komórkach, co powoduje obrzęk. Efekty niedotlenienia są bardzo podbne do skutków nadużywania alkoholu.
2. Typowe objawy:
3. Typy:
4. Skrajne objawy - skutki:
5. Aklimatyzacja - mechanizm aadaptacyjny, jest podstawowym warunkiem bezpieczeństwa. Powoduje na występowaniu powolnych zmian w systemie regulującym działanie organizmu, które prowadzi do dotlenienia tkanek w stopniu zblizonym jak na nizinach. |